CINE: Ministerul Educației al Republicii Moldova
CE: DeschidereaTaberei de Vară a Francofoniei, care anul curent este găzduită de Republica Moldova, în contextul aniversării a 20-a de la aderarea țării noastre la Organizația Internațională a Francofoniei.
UNDE: Vadul lui Vodă, Tabăra Perlele Nistrului
CÂND: Duminică, 24 iulie, ora 13:30
PARTICIPANȚI: Ministrul Educației Corina Fusu, reprezentanți ai Organizației Internaționale a Francofoniei, ai Agenției Universitare ai Francofoniei, ai Ambasadei Franței, elevii învingători ai competițiilor naționale și internaționale din Albania, Armenia, Bulgaria, Macedonia, România și Moldova
IMPORTANT: Tabăra se va desfășura în perioada 24-30 iulie 2016. La ea participă circa 45 de persoane (copii și cadre didactice) din cele 6 țări membre ale Biroului Regional pentru Europa Centrală și de Est al Francofoniei (Albania, Armenia, Bulgaria, Macedonia, România și Moldova).
Tabăra Francofonă este o inițiativă destinată elevilor francofoni cu vârsta de 16-19 ani și are drept scop susținerea și mobilizarea tinerilor francofoni, promovarea valorilor general umane, studierii limbii franceze și diseminării valorilor francofone prin dialog intercultural, muzică și artă.
NOTĂ: Tabăra este organizată de Ministerul Educației în parteneriat cu Biroul Regional Francofon pentru Europa Centrală și de Est al Francofoniei (BRECO), Ambasada Republicii Franceze în Republica Moldova, Agenția Universitară a Francofoniei, Antena din Moldova.