CE: Evenimentul de lansare a Lunarului dedicat educației timpurii
CAND: 2 martie, orele 10.00
UNDE: instituția preșcolară nr.153, sect. Botanica, bd. Dacia 36/2, mun. Chișinău
CINE: Ministerul Educației al Republicii Moldova
VOR PARTICIPA: viceministrul educației Elena Cernei, responsabilii pentru educația timpurie ai organelor locale de specialitate în domeniul învățământului
DETALII: În cadrul evenimentului de lansare a Lunarului dedicat educației timpurii vor fi prezentate activitățile ce urmează a fi desfășurate pe parcursul lunii martie curent, la nivel central și local, cu scopul de a informa și sensibiliza opinia publică referitor la acțiunile întreprinse în vederea dezvoltării educației timpurii. De asemenea, vor fi abordate subiecte privind Planul național de implementare graduală a normelor sanitare în instituțiile de educație timpurie; Instrucțiunea cu privire la organizarea alimentației copiilor/elevilor în instituțiile de învățământ general; Standardele minime de dotare a instituțiilor de educație timpurie; Asigurarea securității copiilor.
Menționăm că în Republica Moldova activează peste 1450 de instituții preșcolare, frecventate de circa 150 mii de copii.
Informații suplimentare: Serviciul de presă al Ministerului Educației, tel: 022 233 117, e-mail: presa@edu.md