Obiectivele misiunii au fost: identificarea şi convenirea asupra domeniilor ce urmează a fi susţinute şi cadrul general al proiectului propus; identificarea asistenţei tehnice necesare pentru proiect; evaluarea aspectelor (sistemelor) fiduciare ale ţării; convenirea asupra unui proiect al cadrului de rezultate pentru proiectul propus.
Ministrul educaţiei, a mulţumit Băncii Mondiale pentru suportul acordat şi a menţionat că proiectul memorandumului, elaborat în rezultatul activităţii misiunii, constituie un plan de acţiuni concret, care urmează a fi realizat de către Ministerul Educaţiei în termenul stabilit.
Misiunea şi-a exprimat recunoştinţa ministrului educaţiei, Mihail Şleahtiţchi, pentru colaborare şi asistenţă în timpul misiunii şi a apreciat înalt efortul pe care-l depune echipa ministerului în vederea remodelării sistemului educaţional din Republica Moldova.