Colegiului i-a fost acordat un grant în valoare de circa 461 700 euro pentru modernizarea spațiilor și a infrastructurii cu scopul de a spori calitatea învățământului. Din resursele alocate, a fost renovat centrul de educație muzicală, pentru care a fost achiziționat și un lot de instrumente muzicale, și două centre de simulare pedagogică: pentru învățământul primar și pentru educația timpurie.
În cadrul Proiectului „Învățământul Superior din Moldova” sunt alocate aproape 25 mln euro pentru modernizarea a 7 universități și 6 colegii pedagogice din țară.